I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası

+4
Jon
OmerLD
Berkay
Eros
8 posters

:: Musidio :: Eğlence :: Geyik :: Musiverse Yazarları :: Eros

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası  Empty I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası

Mesaj tarafından Eros 27/1/2016, 19:53

Merhaba arkadaşlar!
Bu ilk kişisel yazım olacak. Açıkçası pek yeteneğim olduğu söylenemez ama yazı yazmayı severim. Orta okulda yazdığım kompozisyon ve hikayelerim hala aklımda.
Kendimi yazarken rahat hissettiğim alanlar genellikle sanat adına olduğu için çok ayrıntıya girmeden, sizin de beğeneceğinizi umduğum yazı ve paylaşımlar yapacağım.

İlk paylaşımım Tiyatro üzerine olsun. Wink

Hepimiz hatırlarız, ilk okulda öğretmenlerimizin teşviki ile ailelerimizden gerekli ücreti alıp tiyatrolara giderdik. Bunlardan en ünlüsü hiç kuşkusuz Karagöz ve Hacivat'tır.

I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası  Hacivat

Daha önce tiyatro hakkında en ufak bir fikri olmayan "ben" perde üzerinde hareket edip konuşan figürlerin bende yarattığı şoku tahmin edersiniz. Öyle ki kendimi fazlasıyla kaptırıp gitme zamanınız geldiğin farkında olmamış ve  kısa süreliğine öğretmenim ile aramda arama kurtarma operasyonunun başlamasına neden olmuştum, neyse . Very Happy

Gelelim tiyatroyu ciddiye aldığım zamanlara...

Tiyatroya olan ilgim sonucunda lise yıllarında birkaç kere tiyatro oyunlarında rol aldım. En son oynadığım rolde Kocabaş adındaki bir öküzün gövdesi olmuştum. O rolden sonra tüm tiyatro hayatım sona ermişti Very Happy
Lise yıllarının sonlarına doğru izlediğim Haldun Taner'in Keşanlı Ali Destanı adlı tiyatro oyunu ile tekrar bu alan ile ilgilenmeye başladım.

I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası  Kesanli-ali-destani-adana-tiyatro-festivalinde-sahne-alacak-CHA-657462-2-t

Youtube'un da katkıları ile birkaç baş yapıtı da internetten izleme imkanı buldum, izlediğim tiyatrolardan bazıları  Sadık Şendil’in Kanlı Nigar eseri, "Amca Size İnsan Diyebilir miyim?" ve "Biçare Kadın" eserlerini örnek gösterebilirim.

I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası  62000dee5a05a6a71de3a6127a68778a

I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası  Rut-fehim-pasa-konagi-eskseh-3

Üniversiteyi kazandıktan sonra tiyatro kulübüne katıldım fakat gitmek nasip olmadı, o yıl da hiçbir tiyatro etkinliğine katılmadım. Geçen yıl yani 2. yılımda arkadaşım Emre'nin babasının yazdığı eser olan "57. Alay " adlı eseri izlemeye gittim. Sanırım bu kadar profesyonel bir tiyatro hiç izlememiştim. Yansıtılan duygular, ışık gölge oyunları, sahnenin güzelliği ile her şey mükemmel görünüyordu. Orada olmak gerçekten güzeldi

I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası  128275,57alay-tiyatro21

I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası  128273,57alay-tiyatro19

Bu yıl ise bölüm arkadaşlarımdan bazılarının da arasında bulunduğu Karmakarışık adı tiyatroyu izledim. Artık argo kelimeler ile komedi oluşturma anlayışının sona erdiğinin güzel bir örneğiydi, epey de güldüm.

I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası  11372391_977961105550439_977840389_n

Hayallerimden biri Kocabaş rolünden sonra tekrar bir tiyatro oyununda rol almak, bir gün gerçekteştirirsem onu da yazarım. :3

Evet ilk yazımın sonuna geldik. Ben yazarken çok keyif aldım. umarım siz de okurken keyif alırsınız.
Gelecek yazımda görüşmek üzere hoşçakalın. Smile

Eros
Eros
Yetkili

I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası  Empty Geri: I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası

Mesaj tarafından Berkay 27/1/2016, 19:59

Kocabaş'ın gövdesi Very Happy Ben de tiyatroyu severim ama izlemeyi. Okulun tiyatro klübünden rol teklifi geldi fakat bir dram oyunuydu. "Gülerim ben" dedim ve tiyatro hayatım başlamadan bitti.. Seni görürüz umarım oyunlarda Smile
Berkay
Berkay
Musican

I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası  Empty Geri: I. Bölüm : Yazarlığa Başlangıç & Tiyatro Sevdası

Mesaj tarafından Eros 27/1/2016, 20:02

Evet gövdesi, kostümün içinde iki kişiydik Very Happy
Gülme sorunu bende de var ama ayarlayabiliyorum, umarım görürsünüz. Very Happy
Eros
Eros
Yetkili

Mesaj tarafından OmerLD 27/1/2016, 20:04

beyendim tb fdsgd güzel hoş olmuş fdasgd Very Happy ellerine sağlık Very Happy
OmerLD
OmerLD
Yetkili

http://snne.com

Mesaj tarafından Eros 27/1/2016, 20:07

Heheh Very Happy Teşekkür ederim Ömercik, senden de bekliyoruz. aşljflşas
Eros
Eros
Yetkili

Mesaj tarafından Jon 27/1/2016, 20:25

Çok güzel bir yazı olmuş, ellerine sağlık.

Tiyatro benim de içimde kalan şeylerden biridir ya. Benim de sadece bir deneyimim var o da orta okul 6. sınıftayken Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler'i oynamıştık ve ben Prens'tim. O kadar şanslıydım ki sadece son sahnede çıkıyordum, prensese elmayı koklatıyordum (hayır neden koklatıyorum, bi zeki ben miyim? öpsene kızı. ah şu yazarlar..) ve sadece 3-5 cümle kurup Pamuk Prenses'i alıp gidiyordum. Ama güzeldi Very Happy

Sen de umarım daha mutlu olduğun tiyatro oyunlarında rol alırsın. Yazılarının devamını bekliyorum!
Jon
Jon
Musican

https://www.youtube.com/watch?v=u4FF6MpcsRw

Mesaj tarafından Eros 27/1/2016, 22:05

Hehehe Very Happy Teşekkür ederim Can, beğenmenize çok sevindim.
Eros
Eros
Yetkili

Mesaj tarafından Merdd 27/1/2016, 22:55

Eline sağık baby
Merdd
Genel Yetkili

Mesaj tarafından Eros 27/1/2016, 23:05

Okuduğun için teşekkürler beybi
Eros
Eros
Yetkili

Mesaj tarafından Hakan 27/1/2016, 23:19

Sanat dolu bir yazı. Tiyatroya yeteneğim olup olmadığını deneme fırsatım pek olmadı ama oynamayı çok isterdim. İzlemesi de ayrı keyifli tiyatro candır.
Hakan
Hakan
Genel Yetkili

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

- Similar topics

:: Musidio :: Eğlence :: Geyik :: Musiverse Yazarları :: Eros