Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar

Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar Empty Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar

Mesaj tarafından Eros 30/6/2016, 23:33

Sanatçılara dair yaygın bir görüş hakimdir. Kendilerini dış dünyadan soyutlamalarının ve sahip oldukları birçok rahatsızlıklarının yaratıcılıklarını tetiklediği iddia edilir. Bunun bilimsel bir açıklaması yoktur fakat çoğu yazar bunu destekler niteliktedir. İşte psikolojik rahatsızlıkların gölgesinde eserler üreten o yazarların listesi:

Jack London

Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar Jack-london-ruhuna-yenik-dusen-yazarlar
Jack London bipolar bozukluk hastalığına yakalanmıştı. Hatta bu yüzden birçok kez intihar girişiminde bulundu. Daha sonra yakalandığı başka bir hastalığı kendi tedavi etmek istedi. İçinde afyon, eroin, civa gibi karışımların bulduğu sıvıyı kendine enjekte etti. Bu da böbreklerine zarar vererek hayatının sonunu hazırladı.

Virginia Woolf

Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar Virginia-woolf-ruhuna-yenik-dusen-yazarlar
Ünlü yazar son romanını tamamladıktan sonra ciddi bir depresyona girdi. Ceplerini taşlarla dolduran Woolf evinin yakınındaki nehre atladı ve boğularak hayata veda etti.

Nietzsche

Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar Nietzsche-ruhuna-yenik-dusen-yazarlar
Frengiye yakalanan ünlü filozof hastalığın ilerlemesiyle ruhsal bozukluklar da yaşamaya başladı. Şiddetli depresyon ve intihar eğilimleri ile yaşayan filozof akli dengesini tamamen yitirdi.

Ernest Hemingway

Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar Hemingway-ruhuna-yenik-dusen-yazarlar
Sıra dışı bir hayat yaşayan Hemingway, yaşamı boyunca alkolizm, paranoya ve depresyondan kurtulamadı. Av tüfeği ile hayatına son verdi.

Sylvia Plath

Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar Slyvia-plath-ruhuna-yenik-dusen-yazarlar
Ömür boyu bipolar bozukluk ile yaşayan Plath bir süre akıl hastanesinde tedavi gördü. Eğitim hayatını başarıyla tamamlandı. İki çocuk  annesi olan yazar 1963 yılında üst kattaki çocukları uyurken yanlarına süt ve kurabiye bıraktı. Ardından içeriye gaz girmeyecek şekilde kapıyı bantladı ve kafasını fırına sokarak hayatına son verdi.

Nilgün Marmara

Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar Nilgun-marmara-ruhuna-yenik-dusen-yazarlar
Nilgün Marmara Türk şiirinin genç ve yetenekli şairlerindendi. Sylvia Plath üzerine tez hazırladı ve ardından o da 29 yaşında yaşamına son verdi.

Paulo Coelho

Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar Paulo-coelho-ruhuna-yenik-dusen-yazarlar
Paulo Coelho gençken anne ve babası tarafından üç kez akıl hastanesine gönderildi. Coelho ailesine deli olmadığını yazar olmak istediğini belirtse de kimse ona inanmadı.  Aylarca hastanede elektroşok verilerek tedavi edilmeye çalışıldı.

Metin Kaçan

Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar Metin-kacan-ruhuna-yenik-dusen-yazarlar
2013 yılının Ocak ayında Boğaz Köprüsü’nden atlayarak hayatına son verdi Metin Kaçan.  Geçmişinde yaşadığı olayları bilmesek de eserlerinden anlamamak mümkün değil.

Özge Dirik

Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar Ozge-dirik-ruhuna-yenik-dusen-yazarlar-1

26 yaşında ardında vasiyetimdir dediği bir mektup bırakarak hayatına son veren şair mektubunda  daha önce yazdığı 30 şiirin başlıklarını sıralayıp bunların bir kitapta toplanmasını ve kitabın bir nüshasının mezarına gömülmesini istedi. Nokta Durağı adlı şiir kitabı da o kitaptır.

Cesare Pavese

Ruhuna Yenik Düşen Yazarlar Cesare-pavese-ruhuna-yenik-dusen-yazarlar

İntiharından önce defterine  ”48-’49′daki mutluluğumun hesabı görüldü. Bu soylu mutluluğun gerisinde şu vardı: Güçsüzlüğüm ve hiçbir şeye bağlanmayışım. Şimdi, kendime göre, girdabın içine girdim; güçsüzlüğümü seyrediyor, onu iliklerimde hissediyorum, beni ezen siyasal sorumluluğu yüklenemiyorum. Bunun tek çözümü var: İntihar. “ yazar şair ertesi günü hayatına son verdi.
Eros
Eros
Yetkili