Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?

3 posters

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  Empty Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?

Mesaj tarafından Parthenios 13/2/2016, 02:16

Evet arkadaşlar herkese merhaba, bu yazma konularında pek iyi değilimdir ama nedense böyle bir şeyi yapmak istedim Very Happy Her neyse ilk yazımda forumda kullandığım kullanıcı adımdan  ve Bartın'dan bahsetmek istedim.

Öncelikle Bartın Çayı Türkiye'de üzerinde ulaşım yapılan tek akarsuyumuzdur. Parthenios; Bartın Çayı'nın antik çağdaki adıdır ve Tanrılar babası Okeanus'un yüzlerce çocuğundan birisidir. Parthenios, "Sular İlahı" veya "Muhteşem Akan Su " anlamına gelir. Romalılar zamanında Bartın Çayına Parthenius deniyordu ve çayın yanına kurulan şehre de Parthenia adı verildi. Gel zaman git zaman bu isim giderek Bartın'a dönüştü.

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  Img_5336-2

Bartın'ın Merkez'de dahil olmak üzere 4 tane ilçesi vardır. Bunlar; Amasra, Kurucaşile ve Ulus'tur.

Osmanlı döneminde Cenevizliler tarafından ele geçirilen Amasra'ya Fatih Sultan Mehmet sefer düzenler ve şehre hakim bir tepeye gelindiğinde Fatih Sultan Mehmet  "Lala, lala!, çeşm-i cihan bu m'ola" diyerek kaleye haber gönderir : "Bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem kalenin anahtarını bana getiriniz." diyerek kale anahtarı Fatih Sultan Mehmet'e getirilir. Şehir savaşmadan alındıktan sonra Amasra'ya Kıpçak Türkleri yerleştirilir ve şehrin ilk Türkleri olurlar.

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  136_3332amasra(24)

Ayrıca Amasra yolu üzerinde bulunan Kuşkayası Yol Anıtı yol üzerinde bulunan tek anıttır. Yılda 150 bin ile 200 bin arası turist ziyaret etmektedir. (Burda ciddi anlamda şaşırdım gerçekten bu kadar olduğunu tahmin etmemiştim. Very Happy )

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  2009-05-10-080

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  Kuskayasi-yol-aniti-1318544743

Ayrıca Kurucaşile,Ulus ve Bartın ile ilgili fotoğraflar aşağıda.

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  Hb_b_26092940_l-b

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  Kurucasile_ana

Kurucaşile

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  Ulushavadan

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  Amasra-uluyayla

Ulus - Uluyayla

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  Img_78932571565788

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  2015-04-10-bartin-ve-ilceleri-siirlerle-tanitilacak

Bir sonraki yazımda sizlere Bartın'da bulunan plajlardan bahsedeceğim. ^^

Herkese yeşil ve mavinin bir bütün olduğu Bartın'dan kucak dolusu sevgiler I love you

Parthenios
Parthenios
Musican

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  Empty Geri: Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?

Mesaj tarafından Jon 13/2/2016, 03:20

şu an ciddili bir aydınlanma yaşadım Very Happy
yazı çok hoş olmuş, bartın da pek güzelmiş. eline sağlık Smile
Jon
Jon
Musican

https://www.youtube.com/watch?v=u4FF6MpcsRw

Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?  Empty Geri: Parthenios'la : Adım Nerden Geliyor ?

Mesaj tarafından Parthenios 13/2/2016, 13:13

Jon demiş ki:şu an ciddili bir aydınlanma yaşadım Very Happy
yazı çok hoş olmuş, bartın da pek güzelmiş. eline sağlık Smile

Hahaha Very Happy Teşekkürler beğenmene sevindim Smile
Parthenios
Parthenios
Musican

Mesaj tarafından Parthenios 18/2/2016, 20:02

Yorum yapsaydınız keşkeeee Very Happy
Parthenios
Parthenios
Musican

Mesaj tarafından Eros 18/2/2016, 20:10

Güzel yazmışsın kankee, devamını da bekliyorukk Very Happy
Eros
Eros
Yetkili

- Similar topics