Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum?

+5
Jóhanna
kburakcan
Berkay
OmerLD
Jon
9 posters

:: Musidio :: Eğlence :: Geyik :: Musiverse Yazarları :: Jon

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum? Empty Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum?

Mesaj tarafından Jon 26/1/2016, 17:42

Herkese merhaba!
Bu yazımda aldığım ülkelerden şarkıları nasıl araştırdığımı anlatacağım,
belki size de yardımcı olur.

Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum? Wiki-Logo

Öncelikle çoğumuzun başvurduğu gibi Vikipedi kaynaklı gidiyorum, isim aşinalığı olması açısından. Zaten Google'a "irish singers" yazdığınızda karşınıza ilk çıkacak şey Vikipedi'nin listelediği İrlandalı şarkıcılar. Ordan isimlere bakıp Youtuba'a yazıyorum. Zaten Youtube'un yan tarafında da belli başlı diğer İrlandalılar çıkmaya başlıyor. O şekilde bir serüvene başlıyorum.

Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum? 2000px-Lastfm_logo.svg

Bir diğer yöntemim last fm sitesi. Size de tavsiye ederim. Sitede etiket (tag) diye bir bölüm var. Orda etiket olarak "irish" diye ararsanız karşınıza İrlandalı şarkıcıları sıralıyor. İsimlere tıklayarak albümlerini, şarkılarını da görebiliyorsunuz. Tarzı hakkında kendi sayfasından direkt bilgi sahibi oluyorsunuz.  Türkiye'de erişim engeli var sanırım, Zenmate eklentisini indirerek açabilirsiniz siteyi.

Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum? Bclogo

Gelelim BandCamp'e. Burda biraz daha underground isimler var. Hepsini Youtube'da bulamayabilirsiniz. Ama denemeye değer, çok güzel işler çıkıyor. Alternatif, elektronik, indie, rock, metal ağırlıklı eserlere rastaldım hangi ülkelere baksam. Yine burda da eitket (tag) kullanımı mevcut. Ülke adını İngilizce olarak yazarsanız karşınıza eserler çıkacak. Bir de beğendiğinizi Youtube'dan bulursanız sizden keyiflisi yok.

Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum? Latest?cb=20151128125547

Plak şirketlerini unutmayalım. En önemli etkenlerden birisi. 4 tane ana plak şirketi sayayım: Sony, Warner, EMI ve Universal. Bunları Youtube'da atıyorum "Sony Music Spain", "Warner Music Poland", "EMI Music Netherlands", "Universal Music France" şeklinde aratabilirsiniz. Bunun dışında Google'dan da ülkelerden plak şirketleri aratıp Youtube kanallarını bulursanız bayağı şarkı çıkaracağınıza eminim. Mesela Türkiye'den direkt "Poll Production" var Hande Yener, Edis gibi isimler hep bu kanal adı altında şarkılarını çıkarıyorlar.

Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum? Logo

Ülkenin chart listelerine bakıyorum bazen. Yerel chart listesi bulursanız sırf ülkeye ait ordan da gayet faydalanabilirsiniz. Onun dışında ülkenin kendilerine ait müzik siteleri, forumları olabiliyor, bunları da kapsamlı bir araştırmayla bulabileceğinize eminim. Benim yöntemlerim bu kadar.

İlk yazımda sizlere faydalı olacak bir yazı olsun istedim, yardımcı olabildiysem sevinirim.
Sizlerin de görüşlerinizi, kendi yöntemlerinizi yazmanızı bekliyorum.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!
Jon
Jon
Musican

https://www.youtube.com/watch?v=u4FF6MpcsRw

Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum? Empty Geri: Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum?

Mesaj tarafından OmerLD 26/1/2016, 18:14

çokzel olmuş bence Very Happy ellerine sağlık beyendim Very Happy
OmerLD
OmerLD
Yetkili

http://snne.com

Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum? Empty Geri: Can Sıkılınca: Şarkılarımı Nasıl Araştırıyorum?

Mesaj tarafından Berkay 26/1/2016, 18:42

Ben de wikipedia'dan çok bakarım isimlere Very Happy Bir de Youtube'da kanallara bakarım. "Italy Music" gibisinden aramalar yaparım şansıma müzik kanalları çıkar. Bizde ki NetD müzşik gibi .
Berkay
Berkay
Musican

Mesaj tarafından Jon 26/1/2016, 18:58

OmerLD demiş ki:çokzel olmuş bence Very Happy ellerine sağlık beyendim Very Happy
teşekkür ederim Very Happy

Berkay demiş ki:Ben de wikipedia'dan çok bakarım isimlere Very Happy Bir de Youtube'da kanallara bakarım. "Italy Music" gibisinden aramalar yaparım şansıma müzik kanalları çıkar. Bizde ki NetD müzşik gibi .
evet evet mutlaka netd gibi yerler çıkıyor, hele aktifse işe çok yarıyor o tarz yerler. ama saydıklarımı yapan isterse malezya'yı alsın çokça şarkı bulur eminim Very Happy
Jon
Jon
Musican

Mesaj tarafından kburakcan 26/1/2016, 21:56

Ben de genelde YouTube kanalları üzerinden gidiyorum; sevdiğim bir şarkı bulunca onun sağında çıkan önerilerden de gittiğim oluyor birer birer, kendimi bambaşka yerlerde bulabiliyorum sağdan sağdan gittikçe Very Happy
kburakcan
kburakcan
Musican

Mesaj tarafından Jon 26/1/2016, 22:15

kburakcan demiş ki:Ben de genelde YouTube kanalları üzerinden gidiyorum; sevdiğim bir şarkı bulunca onun sağında çıkan önerilerden de gittiğim oluyor birer birer, kendimi bambaşka yerlerde bulabiliyorum sağdan sağdan gittikçe Very Happy
O sağdaki olayı kim bulmuşsa zaten Allah ondan razı olsun asdf
Bir dalınca çıkamıyorsun o sağdan tıkla babam tıkla Very Happy
Jon
Jon
Musican

Mesaj tarafından Jóhanna 26/1/2016, 23:44

Ayy bence harika olmuş her üyeye rehber olabilecek nitelikte bir yazı.
Jóhanna
Jóhanna
Musican

Mesaj tarafından Jon 26/1/2016, 23:49

Jóhanna demiş ki:Ayy bence harika olmuş her üyeye rehber olabilecek nitelikte bir yazı.
Teşekkür ederiiim, umarım öyle olur. Herkesin kendince yöntemleri vardır tabii ki maa bana bu 5 yöntem hangi ülkeyi alsam fazlasıyla yetti sadece Musiverse için konuşmuyorum. Faydalı olursam ne mutlu Very Happy
Jon
Jon
Musican

Mesaj tarafından Eros 27/1/2016, 20:04

Canım cidden güzel, yararlı bir yazı olmuş. Sevap pointsler gelsin. Very Happy
Eros
Eros
Yetkili

Mesaj tarafından Jon 27/1/2016, 20:29

Eros demiş ki:Canım cidden güzel, yararlı bir yazı olmuş. Sevap pointsler gelsin. Very Happy
ahahahaha teşekkür ederim canımm Very Happy
Jon
Jon
Musican

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

- Similar topics

:: Musidio :: Eğlence :: Geyik :: Musiverse Yazarları :: Jon