25. Eurovision Şarkı Yarışması - Den Haag 1980

25. Eurovision Şarkı Yarışması - Den Haag 1980 Empty 25. Eurovision Şarkı Yarışması - Den Haag 1980

Mesaj tarafından Jon 6/1/2016, 02:12

25. Eurovision Şarkı Yarışması - Den Haag 1980 250px-Eurovision_1980
 25. Eurovision Şarkı Yarışması
Den Haag 1980

Yarışma Tarihi  19 Mayıs 1980  
Yer Congresgebouw
 Sunucu(lar)  Marlous Fluistima 
 Ev Sahibi Yayıncı NOS 
 Katılımcı Ülke Sayısı  19 
 Kazanan Ülke  İrlanda İrlanda 
 Türkiye Temsilcisi  Türkiye Ajda Pekkan - Petrol (P: 23, D:15) 

İlk Kez Katılan Ülkeler  Geri Dönen Ülkeler  Çekilen Ülkeler 

Fas Fas

Türkiye Türkiye

İsrail İsrail
Monako Monako

TOP 5 
 17  İrlanda İrlanda  Johnny Logan  What's Another Year  143  1 
 12  Almanya Almanya  Katja Ebstein  Theatre  128  2 
 13 Birleşik Krallık Birleşik Krallık Prima Donna  Love Enough for Two  106  3 
 09   İsviçre İsviçre  Paola  Cinéma  104  4 
 15  Hollanda Hollanda  Maggie MacNeal  Amsterdam  93  5 

Jon
Jon
Musican

https://www.youtube.com/watch?v=u4FF6MpcsRw

25. Eurovision Şarkı Yarışması - Den Haag 1980 Empty Geri: 25. Eurovision Şarkı Yarışması - Den Haag 1980

Mesaj tarafından Jon 6/1/2016, 14:44

ekşisözlük'ten alıntılıyorum, 1980 türkiye için önemli senelerden. iyi okumalar Smile

türkiye için ayrı bir önemi haiz eurovision ayağıdır.

zaten tek kanallı televizyon döneminde böylesi büyük bir organizasyon seyircinin iştahını kabartıp vatan millet sakarya mevzuu olarak görülüyordu. üstüne türkiye'de süperstarlığının çiçeği burnunda zamanlarını yaşayan ajda pekkan'ın katılımı söz konusu olunca iyicene milli maç heyecanıyla takip edildi o sene.

ajda pekkan, trt tarafından yapılan teklifi; başarısızlık durumunda ne büyük diyetler ödeyebileceğini bilmeden balıklama atlayarak kabul etmiş; türkiye'nin eurovision'da atama usulüyle yarışan ilk sanatçısı olma onurunu kazanmıştı. şarkı seçimi ise san'atçının görüşü alınmadan trt ihtisas kurulu'na yaptırılacak, böylece ilk ciddi falsoya düşülecekti. nitekim pekkan, oylama sonucu finale kalan üç şarkının da kendi beğenisine hitap etmediğini, hele "petrol"ün içlerinde en zayıf halka olduğunu röportajlarında dile getirecekti.

ama sonuçta trt'nin dediği oldu ve ilk haliyle buram buram arabesk kokan "petrol", trt jürisinin reyini aldı. hemen ertesi günü de sokaktaki çocuklardan tutun da yaşlısına kadar herkesin diline takılmayı başardı. bu arada şarkının ilk halinden hoşnut kalmayan ajda, avrupa'dan çağırdığı aranjörlerle "petrol"ü daha avrupai bir düzenlemeye büründürdü. akabinde de soluğu tanıtım klibini çekmek üzere topkapı sarayı'nın damı ve rumelihisarı'nın surlarında aldı. klip daha yayınlandığı gün müspet ve menfi büyük vaveyla koparacaktı. çok başarılı bir çekim olduğu, türkiye'nin bundan iyi tanıtılamayacağını söyleyenler kadar klipte mercedes marka aracın beygir tarafından çekilmesi dolayısıyla almanları sinirlendirdiğimizi, pekkan'ın üzerindeki elbisenin ne kadar basit kaçtığını dillendirenler de vardı.

sıra, diğer ülkelerin şarkıları belli olup tanıtım kliplerinin yayınlanmasına gelince herkes sonuç belliymişçesine zafer naraları atmaya başladı. buna petrol'ün plağının avrupa'da iyi satış randımanı yakaladığı haberleri eklenince paçalar daha dereye çok varken iyice sıvandı. ajda bile kendisiyle yapılan söyleşilerde ilk beş'in garanti olduğunu söyleyip hatta şampiyonluktan bahseder olmuştu. türk basını da ajda'ya iyice gaz veriyor; anarşi ve ekonomik sıkıntının zirve yaptığı 1980 baharında insanları bir atımlık eurovision barutuyla morallendirmeye çalışıyordu. o sıralarda cumhurbaşkanını dahi seçemeyen tbmm'de vekiller, işi gücü bırakıp ajda'nın eurovision çıkartmasını konuşur olmuşlardı.

yarışmanın yapılacağı 19 nisan cumartesi akşamı, türkiye'de adeta hayat durmuş; herkes ekran karşısına mıknatısla çekilmişti. ajda; birinci sırada çıkan avusturya'dan hemen sonra sahne alacaktı. ve kariyerinin belki yegane kötü sahne performansını sergilemek üzere sahneye çıktığında üzerinde lila rengi, zarif bir tuvalet, kafasında da siyah peruk vardı. şarkıya çok kötü girmiş, kendisinden umulan medetin bünyesinde yarattığı zorlanma, sesinin her perdesine yansımıştı. orkestra da ayrı telden çalıyordu. o çok sevdiğimiz, tempo tutup dans ettiğimiz "petrol" gitmiş, yerine bambaşka bir düzenlemede hatta türkiye elemelerindeki ilk versiyonun da aşağısında bir şarkı gelmişti. ama yine de ümitliydik.

ülkeler şarkılarını seslendirip sıra puanlamaya geldiğinde ankara'da cereyanlar kesikti ve elektrik idaresi, tarihinde olmadığı kadar bedduayı alıyordu. ilk oylamayı yapan avusturya'dan hanemize 3 puan yazılınca bir sevinç dalgası esti. peşinden türk jürisi puanlarını açıkladı. kendimize oy veremiyorduk zaten. bu arada jürimiz elektrik kesintisi nedeniyle izleyemediği ingiliz ekibine beş puan vermişti. yunan jürisinden bitabi oy çıkmadı. lüksemburg bizi es geçti. peşinden yarışmaya ilk ve son kez katılan fas, 12 tam puanı "petrol"e yapıştırınca sevinçten havalara uçtuk. italya'nın 8 puanı da ümitleri artırdı. amma velakin kalan 13 ülkenin jürisinden tık çıkmayınca geceyi 15. sırada bitirdik.

aslında önceki katılımlarımıza kıyasla başarılı bir sonuç almıştık; yine de klasmanda ilk beş'ten aşağısının telaffuz edilmediği yarışmada 15. lik ajda için de müzikseverler için de büyük hayal kırıklığı oldu. o denli ki pekkan yarışma ertesinde abd'ye iltica edip bir buçuk yıl kadar uzun bir süre türkiye havalisinde görünmedi. kariyeri ciddi bir yara almamakla birlikte 70'lerdeki o eski şaşaasına kavuşamadı. "petrol" ise yirmi yıl boyunca ne ajda'nın repertuarlarında ne de trt yayınlarında yer aldı. taa ki 2000 yılında ajda, şarkıyla barışıp best of albümünde yer verene dek...

Jon
Jon
Musican

25. Eurovision Şarkı Yarışması - Den Haag 1980 Empty Geri: 25. Eurovision Şarkı Yarışması - Den Haag 1980

Mesaj tarafından Jon 6/1/2016, 14:48

ajda pekkan'ınki yanında hadise'nin umutlandırması çok sönük kalıyor anlaşılacağı üzere. bu kadar detaylı bilmiyordum ben hele ajda pekkan'ın şarkı seçiminde hiç emeği olmadığını, hatta bu şarkıyı en zayıf halka olarak gördüğünü bilmiyordum.

ha ben şarkıyı seviyorum cidden, sözler saçma gelebilir ama kinaye barındırıyor fazlasıyla. ama ajda'ya çok ayıp edilmiş, üzüldüm cidden.

12 puan veren fas, seviyoz seni ya, dönsene yarışmaya bu gülüş ne ya
Jon
Jon
Musican

- Similar topics