Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo

2 posters

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Empty Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo

Mesaj tarafından Eros 9/12/2015, 23:45

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida_kahlo_4-620x400

"“Bir fahişe olarak doğdum. Bir ressam olarak doğdum.”

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-2

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, 1907 yılı 6 Temmuz günü Meksika’da dünyaya geliyor. Meksika Devrimi ile kendi yaşamının da başlamasını isteyen Frida, kendi doğum tarihini 7 Temmuz 1910 olarak kabul ediyor.

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-3

Babasının objektifinden Frida, 4 yaşında. 1911.

Sanatçı, Yahudi Macar kökenli bir babanın ve İspanyol kökenli bir Meksikalı annenin dört kız çocuğundan biri. Mexico City yakınında yer alan Calderon’da babası Wilhelm Kahlo, annesi ve kız kardeşleriyle beraber “Mavi Ev” olarak anılan evlerinde yaşıyor.

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-4

“Tahta bacak Frida.”
1913

6 yaşında geçirdiği bir kaza yüzünden çocuk felci geçiriyor ve kısa kalan bir bacağı ona hayatı boyunca engel oluyor.

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-5

Erkeksi tavırlarla büyüyen Frida, dönemin en iyi eğitimini veren sadece erkek öğrencilerin olduğu Ulusal Hazırlık Okulu’nun Tıp Eğitimi bölümüne kaydolan ilk kız oluyor. Okulda sanat, edebiyat, felsefe gibi alanlarla ilgilenmeye başlayan Frida, gelecekte Meksika’nın ünlü düşünürlerinden olacak Alejandro Gomez Arias, Jose Gomez Robleda ve Alfonso Villa ile arkadaş oluyor.

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-6

“Başıma gelen en iyi şey acı çekmeye alışmaya başlamam.”

17 Eylül 1925

18 yaşında, onu yatağa mahkum eden ve sonrasında daha büyük ruhsal acılar yaşamasına sebep olan ciddi bir kazanın ardından, sıkıntı ve acılarından kurtulmak amacıyla resme başlıyor. Eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu bir demir parçası kalçasından girip leğen kemiğinden çıkıyor. Birçok kırık kemiğin yanında omuriliği ve rahmi de bu kazada zarar görüyor.

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-7

1926

İlk otoportresi“Kadife Elbiseli Otoportre”yi yapıyor.

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-8

“Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz“

-Pablo Picasso

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-9

Bir yıl sonra yürümeye başlayan Frida, dönemin sanatçı etkinliklerine katılıyor ve birçok sanatçı ile dostluk kuruyor. Bunlardan biri olan “Meksikalı Michalangelo” olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera ile evleniyor. Bu sıralarda, 2000’de 5 milyon dolara satılacak olan ikinci portresini yapıyor.

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-10

“Kendi portrelerimi yapıyorum, çünkü çoğu zaman yalnızım ve en iyi bildiğim insan da benim.”

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-11

“Hayatımda üç şeyden vazgeçemem. Birincisi aşkım Diego, ikincisi sanatım, üçüncüsü ise Komünist Parti.”

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-12

İki Frida, 1939, tuval üzerine yağlı boya, 173,5 x 173 cm, Modern Sanat Müzesi, Mexico City

1939

Sorunlu bir evlilik geçiren çift, Frida’nın sağlık sorunlarının üstüne üç çocuğunu da doğmadan kaybetmesi ve her ikisinin de başkalarıyla olan ilişkileri yüzünden ayrılıyor. Çok geçmeden, 1 yıl sonra yeniden evleniyorlar.

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-13

“İki büyük kaza geçirdim Diego. Tramvay ve sen. En kötüsü sendin!”

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-14

Kırık Kolon, 1944, sert fiber üzere tuval üzerine yağlıboya, 40 x 30,7 cm, Dolores Olmedo Vakfı, Mexico City

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-15

1950

Omurgasındaki sorunlar nedeniyle neredeyse bir yıl hastanede kalıyor.

Hayatı boyunca 143 resim yapan Frida Kahlo 13 Temmuz 1954’te Mexico City’de hayatını kaybediyor. Külleri ise “Mavi Ev”de saklanıyor.

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-16

“Ben hiçbir zaman rüyaların resmini yapmadım, kendi gerçekliğimi resimledim.”

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-17

Otobüs, 1929, Dolores Olmedo Vakfı, Mexico City

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Frida-kahlo-18

Birkaç Küçük Kesik, 1935, Dolores Olmedo Vakfı, Mexico City

Eros
Eros
Yetkili

Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo Empty Geri: Varoluşçu Kadın İkonografisi: Frida Kahlo

Mesaj tarafından elayz 10/12/2015, 00:01

Muhteşeemm... Hayatı çok etkiledi beni yaşanmışlıklar acılar hüzünler... “Başıma gelen en iyi şey acı çekmeye alışmaya başlamam.” sözü en çok etkileyen şey oldu
Picasso gibi birinin o şekilde yorumda bulunması ne kadar usta bir isim olduğunun diğer bir kanıtı bence.
Teşekkürler arkideş emeğine yüreğine sağlık Alkış
elayz
elayz
Musican

- Similar topics