Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri

4 posters

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Empty Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri

Mesaj tarafından Eros 9/12/2015, 22:18

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Elginin-mermerleri-1-620x400

Tüm zamanların en büyük heykeltıraşlarından biri, bize çok yakın bir coğrafyada doğdu ve sanatını icra etti. Bugün ne yazık ki Fidias adı pek bilinmiyor. Ancak bize bıraktığı eserleri dilimizden de gündemden de düşmüyor doğrusu. En değerli eserleri Partenon’un heykelleri olarak gösteriliyor. Şu an maalesef Partenon bir harabe ve oradaki heykellerde British Museum’da. İşin kötü tarafı, hikaye burada bitmiyor; bu heykeller müzede uzun zamandır “Elgin’in Mermerleri” olarak ziyaretçi karşısına çıkarılıyor.

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Elginin-mermerleri-3-1024x685

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Elginin-mermerleri-4-1024x794

Eserlerin bu isimle anılmasının sebebi de oldukça acı. 19. yy.ın başında Lord Elgin, malikanesinin bahçesinde Yunan havası estirmek adına bu heykelleri İngiltere’ye taşıyor. Daha sonraları ise eserleri İngiliz hükümetine satıyor. Ancak eserler Lord’un elindeyken pek de iyi şartlar altında saklanmadığı için bugün bir kısmı kırık dökük bir halde varlığını sürdürmeye çalışıyor.

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Elginin-mermerleri-5

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Elginin-mermerleri-6

Parthenon heykelleri, Batı sanatının başlama noktası olarak kabul edilmekte ve Avrupa’da mermerden yapılmış en eski heykellerden. Mermeri oyma tekniği ve artistik değeri bakımından bugüne kadar en ileri aşamada olan bu muhteşem tapınağın yapımında izlenen mimari özellikler bugün hala çözülebilmiş değil.

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Elginin-mermerleri-7-1024x549

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Elginin-mermerleri-8

Metopes,  Frieze ve Pediments adı verilen heykeller, tapınağın iç ve dış duvarları, sütun başları ve binanın iç dekorasyonunu oluşturmakta. Tapınağın dış duvarları olan Metopes denilen heykeller, Yunanlıların diğer uygarlıklarla savaş sahnelerini anlatmakta. Metopes heykelleri, tapınağın uzun kenarlarında 32, eninde ise 14 olmak üzere toplam 92 adet. Parthenon’un iç duvarlarını saran Frieze heykelleri ise kolonların üzerine yapılmış 160 m boyundaki  dev görünüşlü mermerlerden oluşuyor.

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Elginin-mermerleri-9-1024x683

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Elginin-mermerleri-2-1024x684

Heykeller, Yunanistan ve İngiltere arasında devamlı olarak sürtüşmeye yol açıyor. Büyük bir kısım bu eserlerin ait olduğu coğrafyada sergilenmesi gerektiğini söylüyor. Bunun adına pek çok kampanya düzenlense de British Museum yetkililerinin eserleri vermeye niyetleri yok gibi.

Eğer yolunuz British Museum’a düşerse, tanrıça Athena’nın edebi ihtişamının anısına yapılmış bu eserler ziyaret edilmeyi sonuna kadar hak ediyor.
Eros
Eros
Yetkili

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Empty Geri: Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri

Mesaj tarafından elayz 9/12/2015, 22:29

aaa ne kadar harika eserler ama yazık ya çoğu parçalanmış keşke bütün olarak kalabilseydi ama tarihsel serüvenlerini göz önünde bulundurursak bu şekilde bile günümüze ulaşmaları çok çok iyi emeğine sağlık güzel sanatsal elit bir paylaşım olmuş
Çok özet geçmişsin 70 veriyorum canım teşekkürler king
elayz
elayz
Musican

Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri Empty Geri: Athena'nın Edebi İhtişamı: Elgin'in Mermerleri

Mesaj tarafından Merdd 9/12/2015, 22:30

Erosun mesaj sayısını arttırıp aktif olma cabası Very Happy
Merdd
Genel Yetkili

Mesaj tarafından Eros 9/12/2015, 22:34

@Elayz uzun uzadıya da paylaşabilirim ama kimsenin okuyacağını sanmıyorum, küçük bilgilerle resim analizi yapabilmeniz yeterli. Wink

@Merdd Bi teşekkür et be gamsız .s
Eros
Eros
Yetkili

Mesaj tarafından elayz 9/12/2015, 22:39

[quote="Eros"]@Elayz uzun uzadıya da paylaşabilirim ama kimsenin okuyacağını sanmıyorum, küçük bilgilerle resim analizi yapabilmeniz yeterli. Wink

Beni beğenmiyorsun mu sen bakim ben okuyorum ya olooomm Surprised
elayz
elayz
Musican

Mesaj tarafından Eros 9/12/2015, 22:40

Söylediklerimden bunu mu çıkardın, AYIB
Eros
Eros
Yetkili

Mesaj tarafından Merdd 9/12/2015, 22:42

erosum canım eline sağlık , benim ilgi alanıma girmediği için öyle dedim Smile
Merdd
Genel Yetkili

Mesaj tarafından elayz 9/12/2015, 22:43

Ama kimse didin sen didin bağa didin Crying or Very sad
elayz
elayz
Musican

Mesaj tarafından Jon 9/12/2015, 23:36

Bu eserler benim müzemde olsaydı ben de vermezdim şahsen,
I feel you bro British Museum bu gülüş ne ya
Jon
Jon
Musican

https://www.youtube.com/watch?v=u4FF6MpcsRw

- Similar topics